Який протокол стандарту VPN кращий в використанні

В даний час налічується цілий ряд різних протоколів VPN, і те, який з них використовується, дуже впливає на його функціонування. Одні працюють чудово, інші набагато гірше. Який протокол VPN кращий визначити нескладно, оскільки існує лише кілька придатних кандидатів.

Давайте спочатку розберемось з основними поняттями. Що таке VPN-протокол?
Якщо говорити коротко, то протокол — це набір правил, що регламентують взаємодію пристроїв у мережі один з одним.

При підключенні до Інтернету, наприклад, ви використовуєте протокол передачі гіпертексту (HTTP), щоб ваш ПК або ноутбук могли спілкуватися з сайтами, до яких здійснюється доступ. А ось VPN-протокол — це спеціальний тип обміну даними, призначений, як ви здогадалися, для підключення до мережевих ресурсів. Він може включати в себе різноманітну інформацію.

Що таке VPN і навіщо він може знадобитися?

Коли ви використовуєте VPN-протокол, ви перенаправляєте з’єднання через сервер, керований його службою. Щоб зробити це безпечно, VPN має використовувати окремий протокол, який розроблений для цього і містить інформацію про шифрування, що використовується у з’єднанні, а також деякі інші технічні деталі.

Який вплив на вас здійснюється? Можливо, це звучить дещо абстрактно, але це безпосередньо впливає на вас. Якісний VPN-протокол буде набагато швидшим і набагато безпечнішим, ніж інші. Деякі з них повільні, тому що вимагають більше кроків для надсилання інформації, інші менш безпечні, тому що містять недоліки або використовують ключ шифрування, який має відомі слабкі місця.

Щоб полегшити вибір — ми розглянемо ті, з якими працювали найчастіше. Ми почнемо з кращих з них, OpenVPN та WireGuard, і рухатимемося далі.

Який протокол VPN кращий

OpenVPN — це, найімовірніше, найпопулярніший з усіх протоколів. Майже всі провайдери пропонують його своїм клієнтам у тій чи іншій формі. Він забезпечує як швидкість, так і безпеку, без істотних компромісів. У більшості випадків при використанні його провайдери дозволяють вибирати між TCP і UDP. Як правило, краще вибрати UDP, тому що він швидше.

Щоб уявити, наскільки кращий OpenVPN, слід зазначити, що майже всі VPN використовують його за умовчанням. У значній кількості випадків немає вагомих причин використовувати щось інше. Виняток становлять WireGuard або особливо надійні пропрієтарні протоколи, такі як NordLynx та Lightway, про які ми розповімо нижче.

OpenVPN
OpenVPN

WireGuard підходить для більшості людей, які потенційно можуть скинути OpenVPN. Він швидкий як блискавка, часто виграючи при аналогічному навантаженні на сервер — хоча майте на увазі, що швидкість з’єднання VPN визначається не тільки ним.

Проте цей кандидат виглядає солідно. На його основі було створено щонайменше один відмінний власний протокол: NordLynx. Тим не менш, були деякі сумніви в тому, наскільки WireGuard дійсно привабливий, оскільки зберігає IP-адреси користувачів нескінченно довго.

Якщо швидкість для вас найважливіша, WireGuard може стати відмінною альтернативою OpenVPN. Звичайно, в цілому ми віддаємо перевагу першому, але цей посідає друге місце.

WireGuard
WireGuard

SSTP (Secure Socket Tunneling Protocol) — третій учасник, який з’явився на початку 2000-х років і вважається швидким та безпечним, хоча загалом працює трохи гірше, ніж OpenVPN. Якщо з якихось причин ви не можете використовувати перший варіант, це є надійним запасним варіантом.

Пропрієтарні VPN-протоколи

Насамкінець ми розглянемо три цікаві пропрієтарні протоколи, які з’явилися на ринку. Розроблені VPN-сервісом для власного використання вони зазвичай можуть похвалитися вищою швидкістю, хоча деякі з них є своєрідними “чорними скриньками”.

Hydra — розроблений та використовується компанією Hotspot Shield і є гарним прикладом того, як можна пожертвувати безпекою заради швидкості. Він дуже швидкий, але використовує слабкіше шифрування — 128-AES замість 256-бітного варіанту. Це не найбільша проблема, і шалені швидкості, на яких він тестується, можуть коштувати того.

NordVPN — замість створення власного протоколу доопрацював WireGuard. В результаті вийшов швидкий VPN, який здається досить безпечним.

NordVPN
NordVPN

Lightway — останній, але не менш важливий у списку, розроблений з нуля нашим улюбленим ExpressVPN. Як і NordLynx, він здається абсолютно безпечним, але чомусь навіть швидшим, ніж решта, включаючи WireGuard. Хоча ми не наважуємося назвати його найкращим — він безперечно заслуговує на увагу.

Lightway
Lightway

Висновок

Особисто вам вирішувати, який протокол VPN кращий. Тому слід спробувати в роботі більшу їх кількість. Дуже хочемо бути впевненими, що цей огляд хоча б трохи допоміг вам у виборі. Дякуємо за увагу!

Залишити коментар